Bezpieczny Interent - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Konkurs
Bezpieczny Internet i jego historia - 2017

    Bezpieczeństwo w sieci to sprawa niezwykle istotna. Często słyszymy o namierzaniu kogoś przez Internet, o zawieraniu tragicznie kończących się znajomości albo utracie dużej ilości pieniędzy na produkty, które nigdy nie dotarły do klienta. Najczęściej jednak chodzi o zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem oraz podłączającymi się pod różne pliki niechcianymi linijkami kodu.
    Dnia 09.03.2017 roku w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży odbył się konkurs „Bezpieczny Internet i jego historiaˮ. Do konkursu przystąpiło ogółem 31 wychowanków z X grup wychowawczych. Młodzież miała do rozwiązania 39 zadań, które zawierały zarówno pytania związane z początkami Internetu, ale głównym akcentem zmagań była tematyka bezpieczeństwa w sieci. Licznie zebrana młodzież dość szybko uporała się z problemami (zagadnieniami) konkursowymi. Wyłoniono najlepszych.

I miejsce zajął K. Kulesza - gr. VII
II miejsce: A. Cwalina - gr. IV; K. Klimaszewska - gr. II.
III mejsce: H. Górski - gr. VIII; M. Matwiejuk - gr. VIII; J. Tyborowski - gr. X; M. Włodkowska  - gr. VI;


Wszystkim gratulujemy. Konkurs przygotowały: p. L. Stpiczyńska i M. Dudzińska.

    Poniżej można znaleźć zasady, które pozwolą ograniczyć zagrożenia i bezpiecznie korzystać z komputera oraz surfować po ulubionych stronach w sieci.

  • Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.

  • Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.

  • Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).

  • Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

  • Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.

  • Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

  • Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.

  • Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).

  • Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.

  • Jeśli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY.

  • Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.

  • Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.

  • Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.

Opracowała. L. Stpiczyńska  

 
ostatnia akualizacja: 24.11.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego