lęk w pandemii - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:



Lęk w czasie pandemii


    Okres obostrzeń związanych zrozwojem pandemiikoronawirusa przedłuża się. Niepokoimy się obecną sytuacją. Zadajemy sobie coraz więcej pytań o zajęcia w szkole, egzaminy maturalne, zawodowe, oceny, świadectwa,kiedy wrócimy do bursy? Brakuje nam wspólnych spotkań, rozmów, spacerów, śmiechu.
    Lęk przed nieznanym i tym, co nie podlega naszej kontroli jest nieunikniony i naturalny.
Budzi w nas czujność i sprawia, że jesteśmy ostrożniejsi.Ułatwia nam przetrwanie i przystosowaniesię oraz mobilizuje do działania.Zachowania prewencyjnezwrotnie redukują strach, przywracając nam poczucie kontroli nad sytuacją.Czasami jednak lęk przybiera tak silne oblicze, żestanowi  przeszkodę w podejmowaniu nowych zadań, zakłóca nasz rozwój. Wywołana panikawpędza nas w myślenie irracjonalne i katastroficzne.
Reakcje lękowe mogą przejawiać się w postaci fizycznej np. przyspieszone bicie serca, rozszerzone źrenice, napięcie mięśni oraz w obszarze psychicznym jako stan podwyższonego napięcia emocjonalnego, wewnętrznego niepokoju.
    Skutkiem podwyższonego poziomu stresu może byćosłabienie układu odpornościowego, zdolności do walki z wirusami,zwiększenie wrażliwość na symptomy płynące z ciała, które możemyinterpretować jako zagrażające nam, obniżenie zdolności myślenia racjonalnego i zwiększenie prawdopodobieństwa nieprzemyślanych decyzji oraz zwiększenie tendencji do poddawania się presji grupy.


Co zrobić, aby nie dopuścić do narastania w nas zbyt wysokiego poziomu lęku w sytuacji pandemii koronawirusa?


1. Zaakceptuj aktualną sytuację, nową rzeczywistość i przystosuj się do panujących zasad iustaleń.
2. Korzystaj z informacji ze sprawdzonych źródeł. Oficjalne i rzetelne źródła informacji to komunikaty WHO, Sanepidu i Ministerstwa Zdrowia. Przekazują one informacje jak dbać o siebie i swoje otoczenie oraz jak zminimalizować ryzyko zakażenia.
Im więcej czasu poświęcamy na śledzenie mediów, tym bardziej to nas obciąża i
zwiększa się prawdopodobieństwo wydłużonego stresu. Śledzenie mediów dwa razy dziennie powinno wystarczyć.
3. Daj sobie prawo do przeżywania lęku, który w aktualnej sytuacji jest czymś naturalnym.
4. Uświadom sobie myśli i emocje, które nosisz w sobie. Pozwoli ci to z dystansem spojrzeć na siebie i sytuację, w której się znalazłeś.
5. Ciesz się drobiazgami, spróbuj dostrzec wokół siebie pozytywy, na które być może do tej pory nie miałeś okazji lub czasu.
6. Zaangażuj się w pomaganie innym, to często sprawia, że czujemy się lepiej.
7. Zadbaj o wystarczającą ilość snu oraz aktywność fizyczną.
8. Relaksuj się w wybrany i właściwy sobie sposób – rób to co do tej pory sprawiało, że pozbywałeś się stresu i napięcia.
9. Staraj się rozróżniać własne myśli od zewnętrznej rzeczywistości. Nie każda myśl powstająca w twojej głowie jest zgodna z faktami. Pamiętaj, że twoje myśli nie mają mocy sprawczej.
10. Myśl pozytywnie, gdyż ma to bardzo korzystny wpływ na nasz stan emocjonalny. Zamiast zamartwiać się, że na pewno coś pójdzie nie tak, pomyśl, że nie wiesz co się wydarzy. W przeszłości też miewałeś złe przeczucia, które się nie sprawdziły.
11. Pamiętaj, że zamartwianie się w niczym nam nie pomaga, lecz bardziej nas przygnębia i potęguję lęk. Spróbuj więc przerwać ciąg negatywnych myśli mówiąc sobie STOP. Zatrzymaj je i zastąp innymi myślami lub czynnościami. Zamiast: Nie poradzę sobie, pomyśl: To nie jest łatwe, ale dam sobie radę czy postaram się.
12. Jedną z najlepszych form odwracania uwagi od negatywnych myśli, obniżenia nadmiernego poziomu lęku jest poprawianie sobie nastroju poprzez słuchanie muzyki oraz wyobrażanie pozytywnych miejsc, sytuacji z naszych wspomnień.

Opracowała: J. Lubak
Opublikowano:05.05.2020 r.

cofnuj

 
 
ostatnia akualizacja: 24.11.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego