Podstawy wypalania napisów i ozdób w drewnie - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Podstawy wypalania napisów i ozdób w drewnie (pirografia)


    
Pirografia to jedna z technik pracy w drewnie, której efektem jest pięknie zdobiona stolarka. Pojęcie to oznacza "pisanie z ogniem", od greckiego pur (ogień) i grafos (pisanie). Dlaczego tak? Ponieważ dekoracje wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi do pirografii (pirografów) lub przy użyciu metalowego narzędzia podgrzewanego w ogniu. Pirografia pochodzi z XVII w., ale szczyt popularności osiągnęła w wieku XIX. Dziś widzimy wyraźny powrót do tej ciekawej sztuki zdobienia drewna. Pirografia nie jest trudna. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych, wyobraźnia, drewno i pirograf, by samodzielnie stworzyć piękną dekorację.



Sposób wykonywania napisów i ozdób

    Do wykonania ognistego rysunku potrzebujesz drewnianą deskę, papier ścierny, przygotowany wzór na papierze lub zdjęcie, kalkę techniczną, ołówek, taśmę klejącą, pirograf oraz produkt do wykończenia obrazka, np. olej lub lakier do drewna. Do wypalania drewna najlepiej użyć dobrze wysuszonego drzewa liściastego, np. brzozy, buku, jaworu, klonu lub dębu, ponieważ ma lepszą strukturę słoi niż drewno iglaste, a także jest mniej żywiczne i nie „płacze” podczas wypalania. Rozpoczynającym przygodę z pirografią, na początek polecamy sklejkę. Na pierwszym etapie należy dobrze przygotować drewno. W tym celu, całą powierzchnię wyciętej deski należy dokładnie przetrzeć papierem ściernym, by pozbyć się wszelkich nierówności. Gdy deska będzie idealnie gładka, można przejść do przygotowania wzoru. Połóż kalkę techniczną na wybranym rysunku, zdjęciu lub napisie i dokładnie obrysuj go ołówkiem na kalce, pamiętając o wszystkich szczegółach. Następnie odwróć kalkę i połóż ją rysunkiem do drewna. Zamocuj ją z góry i dołu taśmą klejąca tak, by była nieruchoma. Następnie ołówkiem dokładnie obrysuj rysunek w ten sposób, by nanieść go na drewno.



    Kolejny etap to użycie pirografu. Obrazek wykonuje się poprzez staranne i dokładne wypalanie narysowanych linii oraz przestrzeni między nimi. Najlepsza jest wypalarka z regulacją mocy, dzięki której można manipulować głębią, otrzymując różne odcienie koloru. Wypalony napis lub rysunek należy wykończyć za pomocą lakieru lub oleju.
Rzeczy potrzebne do wypalania w drewnie są tanie i łatwo osiągalne. Sam podstawowy pirograf to koszt kilkudziesięciu złotych.
Przepisy BHP podczas wypalania:

  • nie pozostawiaj włączonej wypalarki bez nadzoru;

  • nie dotykaj nagrzanego grotu wypalarki ręką;

  • odkładaj wypalarkę na podstawce;

  • nagrzanie wypalarki sprawdzaj na elemencie próbnym;

  • po skończonej pracy wyłącz wypalarkę z sieci elektrycznej.

Opracował: A. Kupidłowski
cofnij


 
 
ostatnia akualizacja: 24.11.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego