WIRTUALNY SPACER PO ŁOMŻY - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:




WIRTUALNY SPACER PO ŁOMŻY








    Zwiedzanie zaczynamy z miejsca, gdzie znajduje się nasza Bursa – ul. Kopernika 16. Wokół niej jest wiele śladów historii miasta, burzliwych i ważnych wydarzeń dla jego dawnych mieszkańców.
    Spoglądając z okien (blok A) widzicie przed sobą niewielki, parterowy budynek, który dziś jest sądowym archiwum, a dawniej stanowił część carskich koszar. Budynek z tego okresu znajduje się też z drugiej strony Bursy (blok B).





fot. dawne carskie koszary


    Tuż za bramą wyjazdową, za murem cmentarnym znajdują się dwa zabytki: rzymskokatolicka Kaplica Śmiarowskich (1838 r.) oraz ewangelicko – augsburska kaplica cmentarna (1844 r.)



fot. Kaplica Śmiarowskich


    Zajrzymy na chwilę na Cmentarz Katedralny (1801 r.) zapalić znicze na skromnych nagrobkach bohaterów o bogatych życiorysach.



    Ruszamy dalej – ulicą Giełczyńską na Stary Rynek. Mijamy Muzeum Diecezjalne, gdzie jesteśmy częstymi gośćmi i możemy obejrzeć mnóstwo eksponatów liturgicznych oraz posłuchać ciekawych opowieści jak tworzyła się diecezja łomżyńska.



fot. szaty liturgiczne


    Przechodzimy obok dawnego dworca PKS (Plac Niepodległości), gdzie dawniej było ruchliwe centrum miasta.



fot.  dawny dworzec PKS


    Idąc dalej natrafiamy na opustoszały, zniszczony budynek z czerwonej cegły – Giełczyńska 11. To pozostałość po hotelu „Metropol”, który czasy świetności ma już za sobą.



fot. dawny hotel „Metropol”


    Przemykamy przez remontowaną ulicę, gdzie archeolodzy może znajdą kolejne ślady dawnego życia i znów zajdziemy do Muzeum Północno – Mazowieckiego obejrzeć wystawę pt. „Archeologiczne zagadki Łomży”. Wiele wystaw nam się tam podobało; to kopalnia wiedzy o Łomży i okolicach.
    Znów przechodzimy na drugą stronę ulicy, aby przyjrzeć się bliżej łomżyńskiej perełce architektury – Katedrze Świętego Michała Archanioła (ok. 1526 r.).
Bardzo zniszczona w czasie potopu szwedzkiego zmieniła swój styl z gotyckiego na barokowy. Wielokrotnie przebudowana i odbudowana po zniszczeniach w czasie II wojny światowej w 1952 r. jest przykładem tzw. gotyku mazowieckiego.



fot. Katedra Świętego Michała Archanioła


    Czy wiecie jakie tajemnice kryją kościelne podziemia? Od kiedy obiekt ten jest zabytkiem? Kto uratował kościół przed wysadzeniem w czasie II wojny światowej? Napiszcie jak znacie odpowiedzi na te pytania.

    Katedra nie uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej w przeciwieństwie do Wielkiej Synagogi (1889 r.), która znajdowała się na ul. Senatorskiej. Niemcy wysadzili ją w sierpniu 1942 r., tak jak kościół jezuitów w 1944 r. oraz szpital żydowski i dworzec kolejowy. Od 7. do 10. września  1939 r. zniszczeniu uległo aż 70% budynków, a wielu mieszkańców zostało rozstrzelanych w okolicznych lasach, zginęło w getcie, czy zostało zesłanych w głąb Rosji.  Po społeczności żydowskiej pozostała tablica pamiątkowa na ul. Senatorskiej oraz kirkut z kilkudziesięcioma macewami na ul. Woziwodzkiej.







fot. kule armatnie wmurowane w elewację katedry







fot. stary cmentarz żydowski


















fot. tablica upamiętniająca ofiary getta


    
W czasie prac wykopaliskowych w ubiegłym roku na ul. Rządowej odkryto fundamenty Hotelu Polskiego oraz fragmenty wieży świątyni jezuickiej.
    Ziemia skrywa jeszcze wiele tajemnic. Zobaczymy czy będą ciekawe znaleziska archeologiczne przy aktualnej przebudowie placu na Starym Rynku.
    Jeśli znacie ciekawą historię związaną z miejscowością, w której mieszkacie,  napiszcie o niej oraz wyślijcie zdjęcie.


Beata Kalinowska
beatak.bursa1@gmail.com

Opublikowano: 27.05.2020 r.

cofnij


 
 
ostatnia akualizacja: 24.03.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego