Wszystko, co Polskę stanowi - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna
 

    Dnia 25 października 2023 roku w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży odbyła się wieczornica patriotyczna poświęcona Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W 70 rocznicę uwięzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rwałdzie Królewskim (25 września 1953 roku), złożyliśmy hołd Wielkiemu Polakowi, Patronowi powiatu łomżyńskiego.
Zebrana na uroczystości młodzież na podstawie pism Prymasa Tysiąclecia została zapoznana między innymi z treściami społeczno – moralnymi i wychowawczymi.
    Na wstępie Kasia B. zaśpiewała piosenkę pt: „Taki kraj”, po której przedstawiła zebranym życiorys Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W dalszym ciągu, pięć wychowanek: Eliza G. Agnieszka R., Weronika N., Daria G. i Wiktoria D. zaprezentowały fragmenty kazań i pism Kardynała. „…W kraju zniewolonym i prześladowanym rodzina spełniała najważniejsze funkcje wychowawcze, zastępowała niemal wszystko. Rodzina religijna wiązała swych członków przede wszystkim z Kościołem. Ale uczyła także miłości do ziemi ojczystej, do jej płodów i owoców. Kardynał Wyszyński wspominał, jak kazano mu w domu podnieść z ziemi skórkę chleba, którą upuścił i ją pocałować. Rodzice wpajali mu poszanowanie dla pracy ludzkiej, chleba, ziarna i zboża, które w języku polskim oznacza, że jest z Boga…”.
W kolejnym fragmencie przeczytamy, że „…..W rodzinie powstaje społeczeństwo. Rodzina piastuje na swoich rękach jego losy. Koniec rodziny - to upadek społeczeństwa… Państwo korzysta z darów życia rodzinnego. Życie rodziny i narodu jest w człowieku, w jego sercu. Dlatego tak ważne jest, kim jest człowiek, co myśli, zamierza i czyni…. Wychowanie nowego człowieka do nowych zadań równa się przezwyciężaniu zła, brutalności, twardzizny słów i czynów, wypierania ich z codziennego życia, zastępowania zła dobrymi czynami…”.
    Po wysłuchaniu tekstów i obejrzeniu slajdów korelujących z prezentowanymi treściami, wysłuchaliśmy treści:  „Osobistego oddania się Kardynała Matce Bożej” i informacji o Wielkiej Nowennie -„Z Maryją przez Polskę”.
    Następnie Kasia B. zaśpiewała piosenkę pt:„ Miejcie nadzieję”.
    Potem z radosną refleksją obejrzeliśmy krótki film pt: „Tylko orły szybują nad granią” i z pieśnią na ustach zakończyliśmy uroczysty wieczór.

Opracowała: Urszula Przesław


 
ostatnia akualizacja: 16.06.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego