Menu główne:
Wycieczka
Ciechanowiec – Drohiczyn -
23 maj 2013 r.
Wychowankowie Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży wraz z wychowawcami uczestniczyli w organizowanej 23 maja 2013 roku jednodniowej wycieczce na trasie: Ciechanowiec – Drohiczyn – Siemiatycze -
Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia była Góra Zamkowa w Drohiczynie, gdzie w miejscu grodziska stanął zamek zachowany do czasów „potopu”. Otóż Góra Zamkowa i najbliższe okolice Drohiczyna znane są z wielu cennych znalezisk archeologicznych. Równie ciekawym zwiedzenia był Kościół katedralny p.w. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie, gdzie w XVIII wieku odbywały się wojewódzkie i ziemskie sejmiki szlachty podlaskiej. Nie pominięto także obejrzenia Cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja w Drohiczynie, gdzie po spłonięciu w 1806 roku parafialnej cerkwi unickiej przeniesiono nabożeństwa, bowiem została zamieniona na prawosławną poprzez odbudowę kopułek oraz usunięcie bocznych ołtarzy, organów i ambony.
Ważnym punktem odwiedzin było również Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II w Drohiczynie, w którym to w Sali Papieskiej znajduje się największy zbiór pamiątek związany z pobytem Ojca Świętego z 10 czerwca 1999 roku. Ciekawostką jest głos Ojca Świętego witający zwiedzających, to fragment papieskiego przemówienia, które brzmi: „Witaj, ziemio podlaska. Ziemio ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim uświęcona wiernością tego ludu, który w czasie swej historii był niejednokrotnie boleśnie doświadczany i musiał zmagać się z ogromnymi i różnorodnymi przeciwnościami. Zawsze jednak trwał wiernie przy Kościele, i tak jest po dzień dzisiejszy”.
Wychowankowie zwiedzali również Muzeum Parku Historyczno-
Ciekawym miejscem dla wycieczkowiczów była Święta Góra Grabarka, miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce, gdzie pielgrzymi przybywają od trzech wieków przynosząc ze sobą tzw. krzyże wotywne, których jest już około 10 tysięcy, stąd nazwa Góra Krzyży. Podczas epidemii cholery w 1710 roku w Siemiatyczach jeden z mieszkańców doznał objawienia, a więc każdy, kto uda się na Grabarkę z krzyżem ocaleje. Wszyscy, którzy tak postąpili ocaleli.
Program wycieczki miał na celu przede wszystkim kształtowanie rozwoju intelektualnego wychowanków, poszerzenie wiedzy historyczno
W ostatnim etapie wędrówki miło i przyjemnie spędzonego czasu było ognisko zorganizowane w Ciechanowcu.